Itt az ősz – Figyeljünk a biztonságos közlekedésre!

Az őszi időszakban sajnos jellemzően megszaporodnak a közúti balesetek, a gépjárművezetők ugyanis nem mindig igazodnak a megváltozott környezeti és időjárási viszonyokhoz, és gyakran megfeledkeznek az autó szakszerű, szezonális karbantartásáról is.

 

Bár napközben még meleg van, és hétágra süt a nap, az esti lehűlések már jelzik az ősz és a tél közeledtét. A korai sötétedés, a hajnali köd, a gyakori esőzések egyértelmű jelei az időjárás-, és egyben az út- és látási viszonyok változásának. Éppen ezért, mint minden szezonváltáskor, az ősz beköszöntével is fontos elvégeznünk a gépjármű karbantartását, egyúttal meggyőződnünk arról, hogy a megváltozott közlekedési környezetben is biztonságosan autózhatunk.
 
-          Ősszel a látási viszonyok jelentősen romlanak, hiszen korábban sötétedik, a rendszeres ködtől, esőtől és sártól pedig az utak csúszóssá válnak. Miközben a fékút megnövekszik, a látótávolság csökken – mondja Csősz Viktor a nyíregyházi Platán Autóház Weltauto szakértője. - Éppen ezért ebben az időszakban kiemelten fontos a fékek szakszerű átvizsgálása, a világítóberendezések, az akkumulátor, a gumiabroncsok és a folyadékszintek ellenőrzése, valamint a gépjármű teljes szezonális átvizsgálása.
 
 
 
Miután az ősz a nagy esőzések időszaka, ezért közlekedésbiztonsági szempontból alapvető,  hogy szélvédőnk mindig tiszta, átlátható legyen. Lehetőség szerint az ősz beköszöntével cseréljük le az ablaktörlő lapátokat, ellenőrizzük a szélvédőmosó folyadékot és figyeljünk arra, hogy mindig elegendő mennyiségű ablakmosó legyen a tartályban.
 
-          A biztos indulás alapfeltétele a jó állapotban lévő akkumulátor. A hőmérséklet csökkenésével, és a többet használt elektromos fogyasztókkal (világítás, fűtőmotor) még a jó állapotú akkumulátorok is jobban igénybe vannak véve. A nyáron megfelelően működő, gyengébb akkumulátorok pedig igen hamar lemerülhetnek – figyelmeztet Csősz Viktor, a Weltauto szakértője. - A rosszabbodó látási viszonyok miatt a világító berendezések ellenőrzése, a fényszórók és ködlámpák szakszerű beállítása kiemelkedően fontos. Adott esetben érdemes elgondolkodni az első ködlámpák utólagos beszerelésén is, ezek használata akár életet menthet. A fűtőrendszer és a fagyálló folyadék ellenőrzése is ilyenkor esedékes. Egy szivárgó hűtő- vagy fűtőradiátor után nehezen szárad ki az utastér, nem beszélve egy hirtelen fagy okozta károkról.
 
Fontos, hogy vezetési technikánkat is a megváltozott időjárási viszonyokhoz igazítsuk. A csúszós utakon az autó stabilitása megváltozik, ezért ilyen esetekben kerüljük a hirtelen kanyarokat, az erős gyorsításokat és a gyors fékezéseket, hiszen a jármű könnyen kicsúszhat és kormányozhatatlanná válhat. Folyamatosan lassítva, inkább motorfékkel csökkentsük a sebességet.
 
Az őszi környezeti változások nem csak a gépjárművezetőket érintik. A kerékpárosok, gyalogosok, hozzászokva a nyári időszak késői sötétedéséhez, az őszi estéken sokszor nehezen észlelhetően közlekednek az úttesten. Ezért lakott területen már szürkületkor és a koraesti órákban is óvatosabban és körültekintőbben vezessünk. A tanév megkezdésével az iskolák közelében megnövekedett gyalogosforgalomra kell számítani, ezért itt is lassítsunk és figyeljünk a gyerekekre.